Skip to main content

Participating High Schools, Courses, and Instructors

The following high schools and instructors partner with Boise State University to provide you with high-quality college courses in their schools.

Course availability at participating high schools may change from year to year depending on scheduling changes at the high school level.

Ada Professional-Technical Center

    • HLTH 101 – Scott Marema

Bishop Kelly High

      • BIOL 191 – Kim Meier
      • BUS 101 – Marta Watson
      • ECON 201, 202 – Marta Watson
      • LIBR 106 – Yasone Krakau
      • LIBR 206 – Benjamin Harris
      • MATH 170 – Wendy Dalrymple
      • MATH 254 – Kristina Gazdik
      • PSYC 101 – Crista Murray
      • SPAN 201 – Marino Perea

Boise High

    • ACAD 101 – Anna Daley
    • ENGL 101 – Anna Daley, Bryson Valentine
    • GEOL 101 – Erin Galinato
    • HLTH 101 – Nicole Clark-Vega, Carissa Neulist
    • KINES 121, 220 – Nicole Clark-Vega
    • LATIN 211 – Rachel Preminger
    • LIBR 106 – Monica Church
    • LIBR 206 – Erinn Della, Sharon Hanson, Doug Stan
    • MATH 189 – Reid Spain-Strombom
    • PHYS 104 – Erin Galinato
    • SOC 101 – Aaron Olswanger

Borah High

    • ACAD 101 – Pam Atkins, Rachel McIntosh, Josh Tuggle
    • GERM  101 – Diana Steiner
    • LIBR 106 – Pam Atkins, Jayne Davis
    • ED-ESP 223 – Shanon Holt
    • ENGL 101 – Rachel McIntosh
    • HLTH 101 – Jessica Kerns
    • JAPANESE 101, 102 – Sheila Miller
    • KINES 121, 220 – Greg Mitchell
    • SOC 101 – Kate Thompson

Butte High

    • ACAD 101 – Jaci Hill

Caldwell High

    • SPAN 101, 102, 201, 202 – Claudia Vega

Canyon Ridge High

    • CHEM 101 – Samuel Franklin

Capital High

    • ACAD 101 – Brett Twiss
    • LIBR 106, 206 – Brittney Breske
    • BIOL 107 – John Doherty
    • ENGL 101, 175 – Paula Uriarte
    • HLTH 101 – Skye Hetherington
    • KINES 121, 220 – Pam Arriola

Carey High

    • ACAD 101 – Lindee Williams
    • ENGL 101 – Lindee Williams

Centennial High

    • ACCT 205 – Nancy Herrbach
    • ECON 201, 202 – Daniel Herdegen
    • ED-CIFS 201 – Patricia Bergland
    • FINAN 208 – Nancy Herrbach
    • GERM 101, 102 – Carrie Rose
    • JAPANESE 101 – Dale Garrard
    • KINES 121, 220 – Eric Taylor
    • MATH 160 – Jessica Simpson
    • MATH 170 – Suzanne Fore
    • POLS 101 – David Koch
    • PSYC 101 – Mitch Blackwood
    • SOC 101 – Gennifer Taylor

Columbia High

    • ENGL 175 – Kirsti Cady
    • LIBR 106, 206 – Kirsti Cady

Eagle High

    • ACCT 205 – Tony Hilde
    • BIOL 100 – Misty Sterk
    • CJ 101– Chuck Bousquet
    • ECON 201, 202 – Mark Snodgrass
    • FINAN 208 – Joe Gossi, Tony Hilde
    • GERM 101 – Robert Getzin
    • ITM 104, 105, 106, 109 – Tony Hilde
    • JAPANESE 101 – Layne Ward
    • KINES 121 – Bruce Kahl
    • KINES 220 – Bruce Kahl, Tara Kishpaugh
    • MATH 170, 175 – Todd Fogdall
    • PHYS 104 – Bruce Cornell
    • POLS 101 – Mark Snodgrass

Emmett High

    • BIOL 100 – Robin Wilson
    • HIST 112 – Molly Yates
    • MATH 170, 254 – Michael Brune
    • PSYC 101 – Molly Yates

Frank Church High

    • ACAD 101 – Tara Haley

Fruitland High

    • CHEM 101 – Tom Biggins
    • PHYS 101 – Tom Biggins
    • SPAN 101, 102 – Christine Mendoza

Garden Valley High

    • BIOL 191 – Michael McCormick

Homedale High

    • ACAD 101 – Kristie Dorsey
    • PHYS 101 – Joshua Sauer

Horseshoe Bend High

    • ANTH 101, 102, 103, 104 – Parry Ryerse
    • SOC 101 – Parry Ryerse

Idaho Arts Charter High

    • HIST 112 – Kristin Hughes
    • POLS 101 – Kristin Hughes
    • SPAN 101, 102 – Trevor Williams
    • THEA 210 – Kelli Brown

Idaho Digital Learning Academy

    • ACAD 101 – Cindy Beck, Kasi Beorchia, Deidre Brown, Jennifer Collins, Elizabeth Currey, Angela Hurn, Darci Peterson
    • ACAD 108 – Cindy Beck, Kasi Beorchia, Deidre Brown, Jennifer Collins, Elizabeth Currey, Angela Hurn, Darci Peterson
    • ART 100 – Lois Chattin, Alison Foudy
    • CHEM 100 – Jodi Hale, Lynette White
    • CS 101 – Kelsey Wright
    • ENGL 101 – Beverly Fransen
    • ENGR 115 – Tegan Byerly, Tamara Clark, Joellen Dodds, Ralph Peterson, Caroline Walline

Idaho Fine Arts Academy

    • HIST 111, 112 – Brendan Earle
    • POLS 101 – Brendan Earle
    • THEA 102 – Katie Ponozzo
    • THEA 103 – Katie Ponozzo

Idaho Virtual Academy

    • MATH 170 – Bob Vialpando

Kuna High

    • HLTH 101 – Michelle Graves
    • HLTH 110 – Jessica Anno
    • KINES 121, 220 – Michelle Graves
    • MATH 254 – Brenda Dewey
    • PHYS 101 – Terry Adolfson
    • POLS 101 – Erica Holley
    • SOC 101 – Kyle McCaughey

Liberty Charter High

    • KINES 140 – Jessica Story
    • POLS 101 – Sarah Dobkins

Marsing High

    • BUS 101 – Kimberly Freeman
    • ITM 104, 105, 106, 109 – Kimberly Freeman

Melba High

    • HLTH 101 – Amy Clark
    • KINES 121, 220 – Amy Clark

Meridian High

    • ACAD 101 – Jared Kelsey, Courtney Murray
    • ACCT 205 – Stephanie Wheeler
    • ART 100 – Stefanie Smith
    • BIOL 107 – Jeremy Scheffel
    • ECON 201, 202 – Jeff Hoseley
    • FINAN 208 – Cal McQueary
    • GERM 101 – Leslie Barnes, Heidi Muri
    • GERM 102 – Heidi Muri
    • HIST 103, 104 – Joseph Hardy
    • HIST 111 – Korri Hogan
    • ITM 104, 105, 106, 109 – Stephanie Wheeler
    • KINES 121, 220 – Lisa Roper
    • MATH 170, 175 – Lannice Hall
    • MATH 254 – Robert Rois
    • POLS 101 – Jeff Hoseley
    • SPAN 101, 102 – Jacqueline Woods
    • SPAN 201, 202 – Pam Uriarte

Meridian Medical Arts Charter School

    • ITM 104, 105, 106, 109 – Suzie Tomtan
    • KINES 121, 220 – Carie Staub
    • MATH 254 – Margo Hollingsworth

Meridian Technical Charter School

    • CS 121, 221 – Duane Erickson

Middleton High

    • MATH 170 – Taci Morris
    • MATH 175 – Taci Morris

Mountain Home High

    • CS 101 – Lyndy Higgins
    • ENGL 101, 102 – Maura Brantley
    • GERM 101, 102 – Cynthia Cook
    • PHYS 101 – Mike Brantley
    • POLS 101 – Matt Bundy
    • SOC 101 – Brent Keener

Mountain View High

    • ACAD 101 – Shaylon Black, Summer Cook
    • ACCT 205 – Julie Hill
    • FINAN 208 – Thomas Anders, Julie Hill
    • FREN 101, 102, 201 – Emily Blackburn
    • GERM 101, 102 – Cassie Shelton
    • ITM 104, 105, 106, 109 – Jon Nettleton
    • KINES 220, 121 – Taylor Clark, Shayla Foster
    • MATH 254 – Teresa Wray
    • POLS 101 – William Driscoll
    • SPAN 101, 102 – Sarah Bianchi, Shaylon Black, Casey Mattox
    • SPAN 201 – Sarah Bianchi
    • SPAN 202 – Sarah Bianchi, Casey Mattox

Nampa Christian

    • POLS 101 – Marc Harris

Nampa High

    • ACAD 101 – Megan Simila

New Plymouth High

    • CS 101 – Mae Holady
    • SPAN 101 – Sam Crockett

Owyhee High

    • ASL 101, 102, 201, 202 – Renee Higbee
    • CHEM 101 – Ty Walling
    • FINAN 208 – Kari Eggert, Austin Rogerson
    • GERM 101 – Robert Getzin
    • KINES 220 – Taylor Clark, Shayla Foster
    • POLS 101 – Alan Perry
    • SPAN 101 – David Hardy

Parma High

    • ACAD 101 – Paula Clark
    • ACCT 205 – Stephanie Windle
    • BUS 101– Stephanie Windle
    • ENGL 101, 175 – Paula Clark
    • ITM 104, 105, 106, 109 – Stephanie Windle
    • MATH 170 – Lesley Marks

Renaissance High

    • ACAD 101 – Kyra Mauney
    • ART 100 – Joy Dobson
    • CHINESE 101, 102 – Adam Li
    • CS 101, 121, 221 – Garrett Mick

Ridgevue High

    • ACAD 101 – Jon Zubizarreta
    • BIOL 191 – Stephanie Billinge
    • MATH 254 – Kimberly McFadden

Rocky Mountain High

    • ACCT 205 – Jennifer Anderson
    • ASL 101, 102 – Breanna Carmack, Kallia Chidester
    • ASL 201, 202 – Breanna Carmack
    • BIOL 100 – Amy Obermeyer
    • CHEM 101, 111 – Lynette White
    • GERM 101, 102 – Tammy VanDam
    • ITM 104, 105, 106, 109 – Jennifer Anderson
    • KINES 121 – Monica Martin
    • KINES 220 – Monica Martin, Kelly White
    • MATH 160, 170 – Daniel Drlik
    • SPAN 101, 102 – Paola Maurer

Skyview High

    • CS 101 – Robert Williamson
    • ECON 201 – Kevin Murphy
    • HIST 111, 112 – Steve Eyer
    • KINES 121, 220 – Rusty Sullivan
    • MATH 170, 254 – Mary Kersey
    • POLS 101 – Steve Eyer
    • PSYC 101 – Adam Jones

Swan Falls High

    • GERM 101 – Karin Eysel

Timberline High

    • ACAD 101 – Maura Goddard, Carrie Harder
    • LIBR 106 – Erin Stutzman, Taryn Waddell
    • LIBR 206 – Jeremy Bronner, Michaela Aird
    • BIOL 107 – Annie Muniz
    • GEOL 101 – Erin Galinato, Kameron Yeggy
    • GERM 101 – Jennifer Brown
    • HLTH 101 – Michele Loftis
    • KINES 121, 220 – Tony Fitzpatrick
    • PHYS 101 – Sean Boston, Laurel Johnston
    • PHYS 104 – Kameron Yeggy
    • SOC 101 – Karen Moss

Treasure Valley Math & Science Center

    • LIBR 106, 206 – Shanda Palsulich

Vallivue High

    • BIOL 191 – Carissa Hale
    • CS 101 – Amelia Jamison
    • GEOL 101 – Gary Griffith
    • HIST 101, 102, & 112 – Becky Stephens
    • KINES 121 & 220 – Teresa Tyler
    • PHYS 105 – Gary Griffith
    • POLS 101 – Becky Stephens

Victory Charter High

    • MATH 254 – Kurt Eshelman
    • PHYS 101, 104 – Kurt Eshelman

Vision Charter School

    • KINES 140 – Jason George

Weiser High

    • MATH 170, 175 – Sarah Bruce